İRAN BÜYÜKELÇİLİĞİNE;

Biz, Türk Kadınlar Konseyi Derneği olarak, İran’da ahlak polislerince başörtüsünü doğru bağlamadığı için alındığı gözaltında hayatını kaybeden Mahsa Amini’nin üzüntüsünü paylaşıyor ve bunun sonrasında sokaklara taşınan barışçıl protestolarla kendi bedenleri üzerinde hak sahipliklerini savunan İranlı kadınlarla tam bir dayanışma içinde olduğumuzu bildirmek istiyoruz.

Ayrıca söz konusu protestolar sırasında hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Bu vesileyle bölgedeki tüm feminist ve kadın/insan hakları örgütlerini İranlı kadınlar ve İranlı kadınlarla omuz omuza “Zen, Zendegi, Azadi” (Kadın, Yaşam, Özgürlük) sloganlarıyla yürüyen İranlı erkekleri desteklemeye davet ediyoruz.

Geçtiğimiz haftalarda İran daha önce eşi benzeri görülmemiş protestolara sahne oldu.
Bu protestoların esas itibariyle İran hükümetinin son dönemde kadınların kılık kıyafetine yönelik baskısını arttırması ve kadınların toplum içinde sosyal ve ekonomik varlık alanını daraltma girişimlerinde bulunmasından kaynaklandığı kaydediliyor. Üzülerek görüyoruz ki; İranlı kadınların hükümetlerinin kendilerine yönelik baskıcı politikalarına karşı başlattıkları barışçıl protestolar asimetrik polis kuvvetiyle bastırılmaya çalışılıyor.

Özellikle belirtmek isteriz ki; amacımız burada sınır komşumuz olan bir ülkenin kamu düzenine müdahale etmek asla değildir. Ama İran’da ahlak polislerinin kadınlar konusunda aldıkları tedbirler yaşadığımız zaman ve muhatabı düşünüldüğünde en basitinden ölçüsüz görünmektedir. Bugün İran’da yaşanan olaylar çoktan feminist bir devrime dönüşmüş ve başta coğrafyamız olmak üzere sonucu bütün kadınları ilgilendirir bir hale gelmiştir. İran’da sokaklara çıkan birçok korkusuz kadın polis barikatları karşısında başörtülerini çıkartıp, ateşe vermektedir. Coğrafyamızda hep birlikte ama ayrı ayrı tecrübe ettiğimiz olaylar göstermiştir ki; bir toplumun temeli olan ailenin dayanağı olan kadınların kılık kıyafetleriyle, toplumdaki vazifeleriyle ve varlıklarıyla kapladıkları alanlarla uğraşmak hiçbir zaman iyi netice vermemiştir. Sağlıklı bir toplum ancak kadın ve erkeklerin birlikte ve eşit olarak omuzları üzerinde kurulabilir. Bu inançla özgürlükleri ve insan olmaktan kaynaklanan bedensel hakları için, barışçıl bir biçimde talepte bulunan bütün İranlı kadınların ve onlara destek olan İranlı erkeklerin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Yaşasın Zen, Zendegi, Azadi!

 

Türk Kadınlar Konseyi Derneği