Değerli bilim insanı  Prof . Dr . Sevinç  Karol vefat etmiştir.

Çok değerli Başkanlar ve üyelerimiz ,
Uzun  seneler  derneğimize emek vermiş , Genel Başkanlığımızı  yapmış ,
Federasyonumuzu  kuranlardan  değerli bilim insanı  Prof . Dr . Sevinç  Karol vefat etmiştir. .
Cumhuriyet , Atatürk ilkelerine bağlı , Konseyimizi  bu inançla  yürütmüş yürekli bir
Atatürk devrimcisine üzülerek veda ediyoruz .
Rahmet diliyor mekanı cennet  olsun .

29 Haziran 1925’de Trabzon’da Dünya’ya gelen Prof. Dr. Sevinç KAROL,
1942 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Tabii İlimler bölümünde başladığı lisans eğitimini 1946’da başarıyla tamamlamış ve aynı yıl
Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji bölümünde göreve başlamıştır.

1958’de Doçent, 1967 yılında Profesör ünvanını almıştır.
Prof. KAROL 1963-1964 yılları arasında Paris Milli Tabiat Tarihi Müzesinde yürüttüğü araştırmalar, Türk Araknolojisinin temelini oluşturması bakımından ulusal bilim tarihimiz açısından son derece önemlidir.

Araknoloji ve Histoloji alanında bir çok bilimsel makaleye imza atan Prof. Karol; 1971-1972,1973-1974,1982-1985 yılları arasında, üç dönem olmak üzere A.Ü.F.F. dekanlık görevini yürütmüş; yine A.Ü.F.F. bünyesinde çeşitli yıllarda Zooloji, Biyoloji ve Jeoloji bölüm başkanlıklarında bulunmuş ve 1992 yılının Haziran ayında öğretim üyeliğinden emekli olmuştur.
Başarılarla dolu akademik yaşantısını, toplumsal sorunların çözümüne yönelik sosyal sorumluluk projeleriyle taçlandıran Prof. KAROL; 1971 yılından bu yana çeşitli derneklerde başkanlık ve üyeliklerde bulunmuştur. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Şeref Başkanı, Türk Kadınlar Konseyi Şeref Başkanı, Türk Kanser Araştırma Kurumu Onursal Üyesi ve Araknoloji Derneği Onursal Başkanıdır.