Biz Türk Kadınları için 5 Aralık Kadın Hakları Günü’dür !

 

 TÜRK KADINLAR KONSEYİ DERNEĞİ – NATIONAL COUNCIL OF TURKISH WOMEN

 Biz Türk Kadınları için 5 Aralık Kadın Hakları Günü’dür ! Günümüz Kutlu Olsun

Atatürk ; 1923 yılında  ” şuna inanmak lazımdır ki dünya yüzünde gördüğümüz kadının eseridir, ya da  toplumun başarısızlığının asıl sebebi kadınlara karşı olan bilgisizlikten ileri gelir, bir toplumun bir organı faaliyette iken diğer bir organı işlemez ise o toplum felç olur.’’ demiştir.
Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınması, 1930’larda başlar .5 Aralık 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk ince bir siyaset yürüterek  öncülük ederek Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verildi. 5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabulü ile her yıl “Kadın Hakları Günü” olarak kadınlarımızca  kutlanmaktadır.

Böylece ,Avrupa’dan önce Türk kadınına ‘’Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı’’ tanınması   sağlamıştır. Kadınlara, Fransa’da ‘Seçme ve Seçilme Hakkı’’ 1944, İtalya’da 1945, Yunanistan’da 1952, Belçika’da 1960 ve İsviçre’de 1959 yılında bu hak tanınmıştır.

 

 

Bu fotoğraftaki kadınlarımızın yüz ifadelerine bakınız insan yerine konmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Bu foto  tarihimize  damgasını vuran bir fotoğraf.

5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanabilmesinin ve seçimlerde aday olabilmesinin önünü açtı ve dünyaya örnek oldu.

 

 

 

 

    TKKD üyesi Kadın milletvekillerimiz

Perihan Arıburnu
Milletvekili
   

Nuriye pınar Erdem
İzmir millet vekili

 

Esma Nayman
Seyhan Mebbusu

Hilal Ülman
Bursa Milletveili

 

 

Edibe Sayar
Zonguldak Milletvekili

Işılay Saygın İmren Aykut

Ayfer Yılmaz

                                                                      SAYIN  İMREN AYKUT VE AYFER YILMAZ  SİZLERE UZUN ÖMÜRLER  DİLİYORUZ

                                                                         TKKD ÜYELERİ NİCE  5 ARALIK  KUTLAMALARINDA  BERABER OLALIM

 

     

FATMA FATOŞ İNAL  GENEL BAŞKAN