5 Aralık Dünya Kadın hakları günü

 

 

 

 

 

 

 

 

Demokrasiye geçişin 87. Yılı
5 Aralık 1934  Demokrasimiz için bir dönüm noktasıdır Nufusun yarısını temsil eden  kadınlar ilk defa  sayıldılar ve saygın oldukları ,  hatta insan olduklarını hissetiler .
1930 yılından başlıyarak Anayasa ve seçim kanununda bir dizi değişiklik yaparak  önce belediye başkanlığı ve belediye meclislerine seçilme  hakkı daha sonra muhtar olma ve ihtiyarlar meclislerine seçilme hakkı , daha sonra da 5 Aralık 1934 ‘te TBMM  ‘ye milletvekili olarak seçilme hakkı  verilmiştir. Bu Türk Kadını için mutlu bir bayram olmuştur . O devirde oy verirken çekilen  fotolarda kadınların yüzlerindeki  mutlu ifadelerini ve tebessümlerini görürüz . İlk defa  birey olma  hakkına kavuşmuşlardır.
1916 yılından itibaren  aklında  kadın hakları olan , büyük Lider , büyük asker , büyük devlet adamı  Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’ün gayreti ile dünya  ülkerinin pek çoğundan  önce , Türk Kadını seçme ve seçilme hakkına  kavuşması gurur kaynağımızdır.
Sayın Dr .  İmren Aykut’ un  söylediği gibi bu Demokrasiye geçiş bayramıdır. Nufusun  yarısını temsil eden kadın  ilk defa demokratik bir statü elde etmiştir .
Bugün halen partilerde ve mecliste eşitliği sağlıyamadıysak  güçlü devlet insanları , güçlü parti başkanlarına ve iyi örgütlenmiş bir sivil toplum hareketine ihtiyaç vardır.
Sivil toplum ile barışık bir devlet anlayışı ,ülkenin geleceğine odaklanmış  ileriyi gören liderlere ihtiyaç vardır.
5 Aralık Bayramımız mutlu ve kutlu olsun !

 Gn. Bşk. Fatoş İnal
TKKD genel Merkezi